שפת גוף של תינוקות

ראשי >שפת גוף של ילדים>שפת גוף של תינוקות
שפת גוף של תינוקות
 
כבוד והקשבה מתחילים מן ההתחלה

מאת: רמי צור, מומחה לתקשורת בין אישית ולשפת הגוף.

הדבר נשמע טריוויאלי, אולם לא תמיד אנחנו זוכרים זאת - אצל הילדים השפה המילולית אינה מפותחת, ואצל תינוקות היא אינה קיימת כלל. כאשר אנחנו מפנימים את העובדה הזו אנו מגלים כי למעשה התקשורת היחידה שיש לתינוקות עימנו, ההורים והמבוגרים, היא באמצעות השפה האל-מילולית - הלא היא שפת הגוף.

הכותרת של המאמר עוסקת בכבוד והקשבה, ומיד עולה האסוציאציה של "כבד את אביך ואת אימך", אולם כאן אני מציע מתכונת מעט שונה האומרת: כבד את ילדך והקשב לו, על מנת שיכבד אותך ברבות הימים.

למה הכוונה?

למרות שלתינוקות אין שפה מילולית, הם בכל זאת מעבירים אלינו מסרים כל הזמן, וגם קולטים את המסרים שאנו מעבירים להם. המסרים שהתינוקות משדרים וקולטים את מסרי שפת הגוף. בל נטעה! התינוק מרגע היוולדו הוא יצור קולט, מבין, לומד ובעיקר - תקשורתי. אם נזכור זאת ונכבד את התינוק, נתן לו את תשומת הלב המגיעה לו ונקשיב למה שהוא "אומר" לנו הרי שנוכל למנוע הרבה מאוד תסכול אצלנו ואצל התינוק.

כיצד שפת הגוף של התינוק באה לידי ביטוי?

שפת הגוף של התינוק נמצאת, למעשה בכל דבר: בבכי שלו, בצורת ההתפתלות, בנטיית הגוף. אם קשובה תדע להבחין בין בכי הנובע מרעב, לבכי הנובע מעייפות. היא תדע אם ההתפתלות שלו מציינת כי יש צורך להחליף לו חיתול, או שמא פשוט נמאס לו לשכב את הבטן והוא רוצה שיהפכו אותו על גבו. אם קשובה אפילו תדע לזהות מאיזה שד רוצה התינוק לינוק!!!

תינוק שמרגיש שמקשיבים לו ומבינים את איתותיו הוא תינוק רגוע יותר שיגדל להיות ילד שמח ובעל בטחון עצמי. אם נתעלם (לעתים מבלי לדעת זאת) מן המסרים שהתינוק מנסה להעביר אלינו הרי שהוא יקבל את המסר המוטעה שהוא אינו חשוב, אינו מובן ושאין לו על מי לסמוך.

כיצד נוכל להעביר מסרים לתינוקנו בצורה ברורה?

בסדנאות "שפת הגוף של הילדים" אני חוזר ומזכיר להורים כי השפה היחידה אשר יכול התינוק להבין היא שפת הגוף. התינוק קולט את כל מה שאנו משדרים לו. הוא יודע אם אנחנו עכשיו קשובים אליו או שאנחנו טרודים במשהו אחר. הוא מרגיש כאשר ההורה נמצא בחרדה, או כאשר ההורה שמח. אם נשים לב כמעט תמיד נוכל לראות כי בכיו של התינוק (וכאן לא מדובר על בכי של רעב או עייפות) קשור בדרך זו או אחרת לאותות האל-מילוליים שאנו מעבירים אליו.

אחריותנו כהורים היא לנסות להעביר לתינוק שפת גוף רגועה ונינוחה ובכך להבטיח לו סביבה נעימה ומופחתת חרדות. בנוסף - עלינו לשים לב כי שפת הגוף שלנו אכן תואמת את המסר המילולי שאנו רוצים להעביר לתינוק, ומאוחר יותר - לילד. התינוק, וגם הילד, לא שומעים את המילים שאומרות: "בוא חמוד, אמא תלביש לך חולצה" הוא רואה את שפת הגוף הלחוצה של האם אשר ממהרת לצאת מן הבית באיחור והדבר גורם לו לאי נוחות אשר תסתיים בבכי אצל התינוק או כעס וסרבנות אצל הילד. בקורס שפת הגוף ניתן ללמוד בהרחבה כיצד להעביר מסרים בצורה ברורה ויעילה התואמת את המסר המילולי. אצל התינוק שפת גוף נכונה תהווה בסיס לתקשורת איכותית עם התינוק ותעזור לו להתמודד עם העולם הבלתי מובן אליו הגיע. בגיל מאוחר יותר יכולת זו של התאמת המסר המילולי לשפת הגוף עוזרת מאוד להציב גבולות ולומר "לא" בדרך נכונה (ועם זאת לא בכעס ולא בהענשה), עוזרת לילד להיכנס למיטה/לאמבטיה בנינוחות, ויכולה אף לעזור לילד לאכול טוב יותר ולשבת בסבלנות ליד לשולחן (ועוד ועוד).

ולסיכום - תמונה אחת שווה יותר מאלף מלים ומה ששפת הגוף מעבירה הרבה מאוד משפטים לא יגידו. שימו לב מה התינוק אומר לכם, כי הוא מדבר כל הזמן ושימו לב מה אתם באמת משדרים לילדכם וזכרו שקודמת לכל הדוגמא האישית.


 

     

שפת גוף של תינוקות רמי צור 
ירחון עולם שפת הגוף
לקבלת הגליון החודשי של "עולם שפת הגוף" הרשם/י כאן

 
פרטים נוספים בטל:
04-6619146
050-7626146