שפת הגוף של ברק אובאמה

ראשי >שפת גוף בפוליטיקה>שפת הגוף של ברק אובאמה
שפת הגוף של ברק אובאמה
 
רבים הביטו בתמיהה בעלייתו הבלתי צפויה של ברק אובאמה למעמד נשיא ארה"ב:

גם שחור, גם דמוקרט, גם צעיר וגם בלתי ידוע.

בבחירות למועמד המפלגה הדמוקרטית עמד אובאמה מול אשה חזקה עם גב בעל עוצמה. כל הסקרים ניבאו להילארי קלינטון נצחון בבחירות למועמדות. אולם הסקרים הראו את חוסר ההבנה הבסיסי שיש לעתים לפרשנים בנושא של תקשורת בין אישית. כי די היה למומחה בשפת הגוף לצפות במספר ראיונות עם ברק אובאמה כדי להבין שלבחור יש את כל מה שצריך כדי לכבוש. הוא נולד, כנראה, עם שפת הגוף הנכונה להצלחה. שחור או לא, צעיר או לא - יש לו את "זה"! ואפשר ללמוד ממנו הרבה...

בואו נסתכל ביחד על כמה ממרכיבי שפת הגוף של אובאמה:

פנים - לאובאמה יש פנים מעניינות: פרצוף קצת מאורך, גבות ישרות למדי ורווח ביניהם, שפתיים ברורות ולא עבות, עיניים מצומצמות ומבט ישיר. פנים אלו מאותתות כלפינו משדרות אלינו מסר בלתי מודע של אמינות, של אדם שאפשר לסמוך עליו, אדם שיכול לומר לנו את האמת בגובה העיניים. הנהוני הראש הרבים של ברק מוסיפים לדבריו נופח של אמפטיה כמו גם אופטימיות.

קול עמוק ועשיר - קולו של ברק אובאמה משדר, מצד אחד, אמפטיה, איכפתיות ותמיכה (על ידי העושר והגיוון הקולי, לעומת מונוטוניות) ומצד שני סמכותיות של הנהגה (קול עמוק פועל עלינו ברמה בלתי מודעת ומשדר למערכות שלנו את המסר שיש כאן "זכר-אלפא").

סגנון הדיבור - אובאמה מדבר במשפטים קצרים ופסקאות פשוטות. מילותיו הגויות בצורה ברורה. סגנון דיבור כזה נותן הרגשה של ביטחון אצל המאזין אשר מבין את הנאמר לו בשפה פשוטה. זוהי דוגמא טובה שיכולים ללמוד ממנה פוליטיקאים רבים אשר מנסים ליפות עצמם על ידי מילים גבוהות ומשפטים מסובכים, אך למעשה נתפסים בעיני הציבור כמעורפלים ובלתי מובנים.

מבטים - שימו לב כי ברק אובאמה נוהג להתבונן אל הקהל בעת נאומיו. מבט ישיר במצלמה בראיון טלוויזיוני, ומבטים המופנים לכל עבר כאשר הוא עומד מול קהל רחב. ניתן היה לשים לב לכך במיוחד בנאום אשר נשא ביום א', בו התמיד להביט גם אל הצד השמאלי של הקהל וגם אל הצד הימני. המסר הוא: אני לא זורק סתם סיסמאות - אני פונה לכל אחד ואחד מכם באופן אישי.אפשר, כמובן, להיכנס לעומק רב הרבה יותר ולהמשיך ולחקור את שפת הגוף של אובאמה. אפשר להוסיף רבות גם על תנועות הידיים של ברק אובאמה, היציבה שלו ועוד ועוד... אולם כבר מן הנקודות המועלות כאן יכול ללמוד כל אדם העוסק בפרזנטציה, תקשורת, פוליטיקה וחינוך על "האופן הנכון לעשות דברים".

לברק אובאמה זה מגיע, כנראה, באופן טבעי. אולם כולנו יכולים ללמוד ולאמץ לנו כמה מתכונות אלה, אם רק לא נמעיט בחשיבות המסרים הלא מודעים אשר גופנו משדר.
 

     

שפת הגוף של ברק אובאמה רמי צור 
ירחון עולם שפת הגוף
לקבלת הגליון החודשי של "עולם שפת הגוף" הרשם/י כאן

 
פרטים נוספים בטל:
04-6619146
050-7626146