התראת הוריקן

התראת הוריקן
 
 

סופת הוריקן אימתנית נמצאת בדרכה בדקות אלה לארצות הברית. המדינה בלחץ גדול והאנשים דוהרים לקנות מוצרי מזון לשעת חרום, ואז משוחררת תמונה מהכנות הממשל לקראת הסופה.
 

 

זמן החשיפה הממוצע לתמונה כזו על ידי מי שמביט בה הוא בערך שנייה עד שתי שניות. ועדיין, באותו פרק זמן זעום, עוברים הרבה מאוד מסרים בצורה לא מודעת, ונשתלים במוחו של הצופה.

 

ומה למעשה אומרת לנו התמונה הזה? כאן נכנסת לעניינים שפת הגוף שעוסקת בדיוק בכך.

 

אז להלן ניתוח זריז על מה שמתרחש בחדר המצב, ולפחות עצה אחת למנהלים בשעת מצוקה קולקטיבית.

 

קודם כל – לא להיות תמימים. כמעט כל תמונה שעולה במחשב או בעיתון נבחרה בקפידה מתוך תמונות רבות. התמונות הללו צולמו מראש מתוך מגמה להעביר מסר, כך שהמושג "סתם" אינו תקף כאן.

 

בתמונה ניתן לראות כמה אנשים ליד שולחן. ושאלת המפתח היא – מי המנהל כאן?

לא קשה – נכון? ברור שהאיש במרכז, זה שכולם מביטים בו, הוא המנהל. כאשר קבוצה של אנשים מקשיבים למישהו, באותו הרגע הם מעצימים אותו.

 

ההנחיה הראשונה לצלם היתה – "תצלם רק כאשר אובאמה מדבר!"

 

זוהי הסיבה שהרבה מנהלים אוהבים להחזיק תמונות בהם נראה כיצד הם המדברים. בעיקר בפוליטיקה (בלי קשר לתוכן שנאמר). כאשר הם מדברים ואנשים סביבם מתבוננים בהם הם מועצמים והתמונה מעבירה את המסר שהם חשובים.

 

מה הנושא? ברור שמשהו חמור קורה. מאחורי כיסאו של הנשיא יושב איזה פונקציונר ממושקף, וידו השמאלית מכסה על פיו בעודו מביט במצגת אליה מתייחס הנשיא. יותר מזה – הוא רכון לשמאלו, ולא יושב זקוף. התרגום הפנימי של מערכת שפת הגוף שלנו תאמר "האיש נמצא במצוקה חריפה" – וזאת בשל היד הממוקמת מעל פיו - וזוהי מצוקה לא רק כללית, אלא מאוד אישית. הוא מוטה מצירו המרכזי.

אוי! גם האחרים נראים רציניים מאוד. המצחים המקומטים שלהם מבהירים זאת. כנראה שישנה באמת בעיה גדולה.

 

ומה מדגיש את מנהיגותו של המדבר? ובכן – הוא רוכן קדימה. בשפת הגוף רכינה כזו והישענות על השולחן הינו מהלך מאוד דרמטי. אנשים מיומנים מוצאים את התזמון הנכון לרכון לפנים, ולהלן התרגום – המנהיג הוא אדם במצב יוזם ומבצעי – הוא מזיז דברים לפנים, יש לו מסרים שהוא מוציא החוצה אל העולם. לכן כדאי להקשיב לו.

 

"האקדח" – לאובאמה יש סגנון הצבעה ייחודי. האצבע המורה הינה ישרה כמו קנה של אקדח, והאגודל נמצא מעל, זקור ככוונת. קל לדמיין אותו יורה למטרה בעוד האחרים מתבוננים בביצועיו. ניסיתי לחקות אותו ולהצביע כמוהו, אך זה לא פשוט. כי אצלי נוטות כל האצבעות האחרות להסגר ולהתכווץ בחוזק, בעוד שאצלו הן נותרות רפויות. (לזוז כמו ג'אגר ולהצביע כמו אובאמה).

האקדח הזה נקרא "תנועת העצמה" משום שהוא ממשיך להדגיש את מסרי הדובר. האצבע המורה ישרה ומתוחה ומעידה על ממוקדות ומהירות תגובה. האגודל הזקור מדבר על מנהיגות. אצל רובינו האגודל יתחבא בתוך כף היד בשעת לחץ. עצם העובדה ששאר האצבעות רפויות משדרת על ענייניות נטולת לחץ.

 

יש עוד הרבה מה לומר על מה שקורה בתמונה, אבל 1000 המילים כבר מסתיימות. אז מה ניתן להבין עד עכשיו?

 

  1. גם חשיפה של כשניה לתמונה מקבעת הרבה אינפורמציה בתת המודע שלנו ומעצבת מאוחר יותר גישה וחשיבה.
  2. לדיבור שמלווה ברכינה לפנים יחד עם תנועת העצמה יש מסר של שליטה והובלת העניינים (רצוי שילווה במשפטים קצרים ובהירים).
  3. ולמה זה חשוב? בשעת לחץ וקושי חזק רובינו הופכים לילדים קטנים ופגיעים שצריכים דמות אמיצה וסמכותית שתנהל אותנו. כאן, בישראל נטולת הסופות אין לזה משמעות, אבל בארצות הברית – שבועיים לפני הבחירות – 60,000,000 אנשים בטווח הסופה שנמצאים בפניקה רואים את התמונה שאומרת "סיפור ההזנחה של ניו אורלינס בהוריקן קתרינה לא יחזור. כאן יש בעל בית שאפשר לסמוך עליו". וזה כמובן שווה עוד כמה קולות בקלפי...   
 

     

התראת הוריקן רמי צור 
ירחון עולם שפת הגוף
לקבלת הגליון החודשי של "עולם שפת הגוף" הרשם/י כאן

 
פרטים נוספים בטל:
04-6619146
050-7626146