למה הוא שחצן?

למה הוא שחצן?
 

 

בעולם ישנם לא מעט מיליונרים – חלקם אפילו כבדים מאוד. (רק על מנת להסיר ספק שעלול להתעורר – כותב שורות אלה עדיין לא נמנע עליהם, אז לא לבנות עלי).

 

מרבית בעלי ההון משתדלים לחמוק מעיני המצלמות ולהישאר באלמוניותם. אבל שני נשואי הכתבה הבאה דווקא שמחים לחשיפה. עד כדי כך שקל לשכוח לפעמים ששני בני אנוש אלה הם אכן בעלי ממון ונטולי בעיות פרנסה בתקופה דחוקה זו.

 

ובכן – עולם הכדורגל עסוק נואשות בשאלה "מי הוא הכדורגלן הטוב בעולם? – מסי או רונאלדו?"

 

על השאלה הזו לא אוכל לענות, למרות שיש לי דעה ברורה בעניין.

 

לא מכבר התנהל ראיון מעניין בין כתב הסי.אן.אן ורונאלדו. שניהם דוברי פורטוגזית. הראיון התנהל בוילה המפוארת של הכדורגלן, ליד בריכת המים הענקית. (זה שאין לו בעיות פרנסה כבר הזכרתי?)

 

אחת השאלות שנשאלה הייתה "מדוע יש בעולם אנשים שחושבים שאתה אדם מתנשא ושחצן?"

 

"ובכן..." ענה רונאלדו "באמת פגשתי תגובות כאלה, אבל רק ממי שלא מכיר אותי". לאחר מכן החל דיון ארוך בשאלה הזו מבלי להגיע למסקנות ברורות.

 

חבל חבל שהסי.אן.אן לא שכר את שירותי באותו הרגע. כי מבחינת שפת הגוף התשובה היא מיידית ומוחלטת.

 

אך לפני הניתוח, חשוב לשאול את השאלה: "מדוע אנחנו נוטים לגבש כה מהר דעה כה נחרצת על אנשים שכלל איננו מכירים?" כי זו הסיבה שפוליטיקאים שנראים "|נכון" מצליחים יותר בתקופה זו.

 

התשובה נעוצה במנגנון פנימי רב עוצמה שחבוי בתוכנו. מנגנון זה פועל במהירות וגורם לנו לגבש את הדעה. באנגלית הוא נקרא image ובעברית אקרא לו "מכונת התדמית".

 

המערכת הזו נועדה במקור לעזור לנו לשרוד, לזהות כמעט במהירות אינסטינקטיבית מי בעדנו ומי נגדנו. (טעות בזיהוי עלולה להתברר כפטאלית כשמה שחשבת שהוא חתול חמוד הוא בעצם אריה רעב). התרגום הוא מיידי ומשפיע על הרגשות:

 

פרצוף קופא = מישהו רע,

פרצוף מחייך = הוא אוהב אותי

 

יכולת הצירוף של המקטעים הויזואליים יחדיו, היא זו שבונה את התדמית. ולאחר מכן כבר קשה מאוד לשנות, אלא אם כן מכירים טוב יותר, למשל – את האישיות עצמה. רק שזה לוקח זמן.

 

זו אחת הטרגדיות בדייטינג, שבה בשניות ספורות נחרצים גורלות של אנשים שאולי למעשה הם באמת מתאימים. משום שמכונת התדמית פוסלת אותם.

 

אם בעבר הרחוק של אבותינו הקדמונים הדגש על החשוב בחיים היה האופי ואם עד לא מכבר הדגש היה על האישיות של האדם (מיומנויות) היום אנחנו חיים בדור של תדמית, יוצרי תדמית, והרבה מאוד השקעה ביצירת הרושם הראשוני. עד כדי כך שזה יכול לבוא על חשבון דברים אמיתיים יותר.

 

ועכשיו... גבירותיי ורבותי – נעבור אל כוכב הערב – רונאלדו! 

 

אז למה הוא נראה שחצן? מדוע אנשים שלא מכירים אותו מתמלאים בחוסר סבלנות?

 

מבחינת שפת הגוף התשובה נמצאת במקום אחד – הסנטר. סנטרו של רונאלדו קצת מורם. כך הוא פשוט בנוי. זה חלק מהמבנה התחרותי מאוד שלו שמעצב אותו, שגורם לראש להתרומם ולשאוף קדימה. הרושם הראשוני שאנחנו נתרגם יהיה: שחצן, מתנשא, מתריס, לא מתקשר.

 

הוא יכול להיות בן אדם זהב. אבל זה הרושם הראשוני. וכמובן שאם אנחנו אוהדים את הקבוצה השנייה זה מה שנחשוב עליו.

 

סביר להניח שהאדם האומלל הזה סובל עכשיו מתחושות כעס ובוז של לפחות מליארד אנשים שבאמת לא מכירים אותו באופן אישי אבל קבעו עליו דעה נחרצת רק בגלל הסנטר שלו.

 

 

 

ובכן – מה קורה אם הסנטר הוא כלפי מטה?

 

עכשיו, גבירותיי ורבותי – נעבור למישהו עם סנטר שנוטה קצת כלפי מטה. מסי!!

אה-הא! התגובות יהיו –צנוע, נחבא אל הכלים, ביישן.

 

ובכך – משחק אחר משחק זוכה מיליונר אחד לאהדה וסימפטיה של הקהל והשני – לביקורת.

כמובן שאדם אמיתי מורכב בהרבה מדימוי שטוח כזה או אחר, אך לשם כך צריך באמת סבלנות והיכרות אמיתית. יחד עם זאת – בקריאת שפת גו, ניתן, דרך תמונה אפילו, לחלוף מעבר לתדמית, ולזהות מרכיבים אישיותיים עמוקים יותר.

 

והמסר שאני מנסה להעביר כאן הוא שבכל פעם שאנו נותנים דעה נחרצת על מישהו – חשוב לבדוק אם לא הזדרזנו לשפוט על פי נתונים חלקיים...

 

הניוזלטר הבא, אשר יעסוק בדמויות פוליטיות, ירחיב בנושא.

 

  

 

     

למה הוא שחצן? רמי צור 
ירחון עולם שפת הגוף
לקבלת הגליון החודשי של "עולם שפת הגוף" הרשם/י כאן

 
פרטים נוספים בטל:
04-6619146
050-7626146